Dramat Wielkiej Rafy Koralowej

Dramat Wielkiej Rafy Koralowej

Australijski rząd wraz z władzami Morskiego Parku Wielkiej Rafy Koralowej alarmują o stanie najpiękniejszej rafy na świecie. Wielka Rafa Koralowa, jeden z cudów świata, po raz kolejny doświadcza tragedii. Niestety już od dawna globalne ocieplenie wystawiana ją na ciężką próbę. Obecnie sytuacja jest bardzo poważna, osiąga punkt krytyczny. To już drugi rok z rzędu kiedy mamy do czynienia z masowym bieleniem. Wcześniejsze dramaty na taką skalę miały miejsce w 1998 i w 2002.

Podnoszenie się temperatury wód wpływa zabójczo na gatunki budujące rafę. Widać to na nowym filmie, opublikowanym przez WWF, przedstawiającym masowe wybielanie koralowców. Mogłoby się wydawać, że zeszłoroczne obumarcie około 22% wszystkich raf koralowych było najtragiczniejsze w całej historii. Jednak sytuacja stale ulega pogorszeniu.  W tym roku śmiertelność koralowców może być wyższa niż w poprzednich latach.

„Obserwacje Wielkiej Rafy Koralowej są jednym z najlepszych dowodów na to, że zmiana klimatu zachodzi tu i teraz, powodując ogromne spustoszenie na naszej planecie, szczególnie w wodach oceanu. ” – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska.

Piękne rafy koralowe mimo, że są ukochanym przez turystów naturalnym cudem świata, nie są objęte należytą troską. Oprócz walorów turystycznych, bezpośrednio wspierają miejsca pracy lokalnych mieszkańców. Po obumarciu dużych powierzchni rafy, miliony ludzi stracą źródło dochodu. Jeśli wzdłuż gęsto zaludnionych wybrzeży i wysp znikną rafy, prawdopodobnie wybuchnie kryzys. Wówczas  ogromna śmiertelność koralowców może szybko stać się problemem gospodarczym, a nawet humanitarnym.

Problem został już dostrzeżony przez wielu liderów na całym świecie. Wszyscy są zdania, że rozwiązanie jest jasne: musimy podejmować jak najwięcej działań mających na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie niezbędne jest zmniejszenie eksploatacji rafy przez lokalnych mieszkańców – dzięki temu koralowce będą miały większe szanse na przetrwanie zmian klimatu.

„Naukowcy od dawna ostrzegali, że bez wystarczającej redukcji emisji dwutlenku węgla możemy spodziewać się masowego wybielenia Wielkiej Rafy Koralowej do 2050 roku” – mówi Richard Leck, Head of Oceans z WWF Australia. Niestety coroczne serie bielenia koralowców mają miejsce już teraz, 30 lat wcześniej niż się tego spodziewali naukowcy. Jest to kolejny dowód na to, że natychmiast musimy przeciwdziałać zmianom klimatu, nie tylko w Australii, ale na całym świecie.

Bezdyskusyjnie wiemy, że zmiana klimatu spowodowana jest  spalaniem paliw kopalnych. Od nas zależy, w którą stronę pójdziemy i czy pozwolimy na dalsze niszczenie naszego środowiska. Jednak zmiany musimy zacząć na swoim podwórku wprowadzając od zaraz odpowiednią  politykę klimatyczną. Jest to szansa na rozwój Polski, uniezależnienie się od importu, a także produkcji węgla.

Powyższe nagranie pokazuje białe koralowce, czyli rafę zniszczoną w wyniku zmian klimatu. Film został nakręcony 6 marca w pobliżu wyspy Vlasoff Cay  przez Richarda Fitzpatricka z Biopixel. Vlasoff Cay niegdyś charakteryzowało się największą różnorodnością koralowców w okolicy. Temperatura wody w tym miejscu wynosi obecnie około 32 stopni Celsjusza i utrzymuje ten poziom aż do dna. Koralowce nie mają szans w takich warunkach – umierają, a duża już martwa część jest pokryta glonami.

Wielka Rafa Koralowa stoi w obliczu zagrożenia wymarciem, niebezpieczeństwo jest znacznie większe niż przypuszczano jeszcze w zeszłym roku. Dlatego dalsze prowadzenie obecnej polityki dotyczącej paliw kopalnych nie jest dobrą drogą, a jej zwolennicy jawnie przyczyniają się do degradacji naszej planety.