The climatic finale of the holiday with Energy aNew

The climatic finale of the holiday with Energy aNew

W niedzielę, 27 sierpnia mieszkańcy stolicy i turyści mieli okazję wziąć udział w X edycji Pikniku z Klimatem. Tym razem hasło wydarzenia brzmiało: „Każda podróż może być klimatyczna”. Wśród partnerów pikniku znalazły się również Fundacje WWF Polska oraz Instytut na Rzecz Ekorozwoju, promujące projekt Energia odNowa.

Piknik z klimatem to cykliczne wydarzenie ekologiczno-kulturalne, organizowane w stolicy już tradycyjnie w ostatnią niedzielę wakacji. W tym roku tematem przewodnim jest niskoemisyjny transport  i jego rola w walce ze zmianami klimatu. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne są decyzje dotyczące wyboru środka transportu oraz w jaki sposób podróżować, szanując środowisko i chroniąc klimat.

    

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Pikniku z Klimatem był ekspert w projekcie Energia odNowa –  Marcin Popkiewicz. Jako analityk megatrendów w ciekawy sposób tłumaczył uczestnikom spotkania powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. W śniadaniu prasowym uczestniczył również pan Leszek Drogosz – dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy, Pan Marcin Górecki z Wydziału Komunikacji Społecznej ZDM, koordynator kampanii rowerowych, który zaprezentował rower cargo oraz Pan Arkadiusz Hajduga z Politechniki Warszawskiej. Głównym tematem poruszanym przez specjalistów był transport, zwłaszcza zalety transportu ekologicznego, mówiono także o jego skutkach wpływających na nasze zdrowie. Piknik klimatyczny był prowadzony przez Jarosława Kreta.

Podczas pikniku został przedpremierowo wyświetlony odcinek „Alternatywny transport”. Jest to jeden z 10 odcinków z serii zatytułowanej „Punkt Krytyczny”, będącej rozszerzeniem i uzupełnieniem pełnometrażowego filmu dostępnego tutaj https://www.youtube.com/watch?v=3UdoSg0RDbA. Oficjalna premiera odcinka odbędzie się 8 października na kanale YouTube WWF Polska.

 

Zarówno podczas śniadania prasowego jak i pikniku klimatycznego zostały rozdawane pendrive projektowe na których znajduje się film „Punkt Krytyczny. Energia odNowa”.

 

Swoje stoisko na pikniku wystawiła Fundacja WWF Polska, na którym promowano ekologiczny styl życia oraz alternatywne rozwiązania dla każdego domu. Na specjalnie przygotowanej tablicy, można było na własne oczy przekonać się jaka jest  różnica w użyciu prądu oraz kosztach pomiędzy żarówką, świetlówką a LEDem.  W namiocie odbywały się upcyklingowe warsztaty tworzenia portfeli z kartonowych opakowań oraz pogawędki na temat ekologicznych opakowań – najkrócej i najdłużej rozkładalnych materiałów. Ważną częścią stoiska była edukacja najmłodszych. Dzieci miały do dyspozycji różnego rodzaju zadania do realizacji podczas których mogły posłuchać między innymi o zagrożonych gatunkach zwierząt oraz o wpływie naszych codziennych wyborów na środowisko.