„Punkt Krytyczny. Energia odNowa” zdobywa nagrodę!

„Punkt Krytyczny. Energia odNowa” zdobywa nagrodę!

Podczas tegorocznego festiwalu Millennium Docs Againt Gravity po raz kolejny przyznano nagrodę GREEN WARSAW AWARD dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Powędrowała ona w ręce reżysera Łukasza Bluszcza.  To pierwsza nagroda filmu ”Punkt Krytyczny. Energia odNowa”, który swoją premierę miał zaledwie tydzień wcześniej.

Zdaniem jury: Film „Punkt Krytyczny. Energia odNowa” kompleksowo mierzy się z globalnymi problemami klimatycznymi z zaangażowaniem, ale bez zacietrzewienia. Mówi prawdę o uwikłaniu naszego kraju i jego elit politycznych w etos górnictwa, jako ważnej gałęzi gospodarki narodowej. Pokazuje też drogi wyjścia – z honorem, dla wszystkich. Nie aspiruje do formy wykładu naukowego, ale od naukowych argumentów nie ucieka.

Filmy oceniało jury w składzie: Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, Justyna Kościńska – sekretarz Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, doktorantka w Instytucie Socjologii UW, gdzie zajmuje się usługami publicznymi w przestrzeni miejskiej Warszawy, oraz Nina Józefina Bąk, współzałożycielka Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”. Fundatorem nagrody jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Nagroda Green Warsaw Award jest ogromnym wyróżnieniem. Cieszymy się, że film został tak dobrze odebrany zarówno przez jury jak i publiczność. – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska,  koordynator i pomysłodawca projektu Energia odNowa – Nagroda pokazuje jak bardzo potrzebny w Polsce jest film, który jasno mówi, że zmiana klimatu dotyczy nas wszystkich. Mit wiecznego węgla się skończył,  musimy myśleć nad tym co dalej.

Twórcy filmu  „Punkt Krytyczny – Energia odNowa” pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Nad Polską i resztą świata unosi się widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Film zwraca także uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi w naszym kraju borykają się ich zwolennicy. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także przedstawia rozwiązania mające powstrzymać nadchodzącą katastrofę.

W ramach projektu Energia odNowa właśnie rozpoczyna się Radshow – seria bezpłatnych seansów w 8 polskich miastach. Można się na nie zarejestrować na stronie energiaodnowa.pl/pl/film.  Pokazy odbędą się Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy. Po projekcji filmu rozpocznie się debata, podczas której eksperci i przedstawiciele lokalnych władz będą dyskutować na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych, a także o możliwościach wyjścia z punktu krytycznego.