5 MINUT DLA ENERGII

5 MINUT DLA ENERGII

 

Czy człowiek rzeczywiście ma wpływ na klimat? Jak zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych podczas zakupów?  Dlaczego nasze domy są  energetycznymi wampirami? Jak sprawić, by na polskich drogach nie było korków? Wystarczy tylko 5 minut w tygodniu, aby poznać i zrozumieć wszystkie te ważne zagadnienia. Od 24 września, w każdą niedzielę, na kanale YouTube WWF Polska będzie miał premierę jeden z dziesięciu odcinków serii „Punkt krytyczny” zrealizowanej w ramach projektu „Energia odNowa”.

Seria „Punkt krytyczny” ma za zadanie pokazać, co nas czeka w najbliższych latach, jeśli nic nie zmieni się w naszym podejściu do energii i ochrony środowiska. Dzięki dziesięciu odcinkom, dowiemy się, czy przyszłość oparta na węglu i ropie jest realna.  Cały świat stawia na odnawialne źródła energii – czy Polska też podąży w tym kierunku?

Wbrew pozorom, decyzje i działania znajdują się w zasięgu zwykłego człowieka, np. wybierając przedstawicieli władz lub przez swoje  codzienne nawyki, które może zmienić, a tym samym przyczynić się do poprawy sytuacji środowiska naturalnego. Dzięki serii „Punkt krytyczny”, dowiemy się co jeść, a czego nie, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, jak mniej śmiecić i skąd pochodzi ropa którą napędzamy swoje samochody. Produkcja nie skupia się na tym, co będzie się działo w dalekiej przyszłości, ale pokazuje dzisiejszą realną i niestety złą sytuację, która, jeśli się nie zmieni, sprowadzi na nas katastrofę. Dzięki produkcji WWF dowiemy się jak nasi sąsiedzi radzą sobie z odchodzeniem od paliw kopalnych i nad czym pracują młodzi naukowcy, aby zrewolucjonizować świat energii.  

Cały projekt „Energia odNowa” skupia się na uświadomieniu Polakom, że kończy się epoka ropy i węgla i musimy przejść na inne, bardziej wydajne i bezpieczne źródła energii, takie jak np. wiatr czy słońce – mówi Tobiasz Adamczewski ekspert ds. klimatu i energii w Fundacji WWF Polska. Problem ten jest praktycznie nieobecny w mediach i polityce, a to ostatni moment, aby zacząć działać, gdyż znajdujemy się w punkcie krytycznym”.

10-odcinkowa seria „Punkt krytyczny” jest kolejną odsłoną projektu „Energia odNowa” realizowanego przez Fundację WWF i partnerów. Wcześniej powstał pełnometrażowy dokument „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, który miał swoją premierę na festiwalu Millenium Docs Against Gravity, a następnie prezentowany był w Polsce i za granicą w ramach Roadshow.

Badania (1) pokazały, że film skutecznie przekonuje odbiorców o realności zmiany klimatu i konieczności ograniczania emisji CO2.

Seria „Punkt krytyczny” pogłębia tematy poruszane w filmie, takie jak zmiana klimatu, odnawialne źródła energii, świadoma konsumpcja, rewolucja żywieniowa, alternatywny transport, schyłek węgla kamiennego czy smog. W każdym odcinku spotykamy Marcina Dorocińskiego, który jest także narratorem. Serię wyreżyserował Łukasz Bluszcz – reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English. Producentem wykonawczym projektu jest Vision House Productions. Partnerami projektu „Energia odNowa” są: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej. Obsługą PR projektu zajmuje się agencja First Aid Communication.

Więcej informacji na www.energiaodnowa.pl

Harmonogram premier odcinków na YouTube:

  • Rewolucja żywieniowa – 24 września
  • Energia z wiatru – 1 października
  • Alternatywny transport – 8 października
  • Energia w Twoim domu – 15 października
  • Trujesz – płać – 22 października
  • Trujące powietrze – 29 października
  • Schyłek węgla – 5 listopada
  • Energia od słońca – 12 listopada
  • Klimat się zmienia – 19 listopada
  • Świadoma konsumpcja – 26 listopada

(1) Badania przeprowadzone w sierpniu b.r. przez Katarzynę Byrkę (SWPS) i Adriana Wójcika ( Uniwersytet Mikołaja Kopernika).