Doceniono walkę z bzdurami klimatycznymi!

Doceniono walkę z bzdurami klimatycznymi!

Portal „Nauka o klimacie” organizator m.in.: plebiscytu na klimatyczną bzdurę roku został jednym z laureatów konkursu Popularyzatora Nauki 2017. Wydarzenie organizuje serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki. Wyniki 13 edycji ogłoszono 15 stycznia w Centrum Nauki Kopernik. Nagrody wręczali minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz.

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby na co dzień z nauką niezwiązane.
Portal „Nauka o klimacie” otrzymał tytuł Popularyzatora Nauki 2017 w kategorii Zespół. Nagrodę otrzymali: prof. Szymon Malinowski, dr Aleksandra Kardaś, Marcin Popkiewicz oraz Anna Sierpińska. Opisali oni (i obalili) już ponad sto mitów na temat klimatu i od kilku lat organizują plebiscyt na klimatyczną bzdurę roku. Aleksandra Kardaś i Marcin Popkiewicz są ekspertami projektu „Energia odNowa”.

Klimatyczna bzdura roku

  • W 2014 nagrodę otrzymał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro za stwierdzenie, że „dwutlenek węgla nie może być szkodliwy, skoro spożywamy go w napojach gazowanych”.
  • W 2015 nagrodzono byłego już ministra środowiska Jana Szyszko za opinię,
    iż „dwutlenek węgla emitowany w Polsce jest gazem życia dla żywych zespołów przyrodniczych, by stawały się coraz lepsze”.
  • Rok temu zaszczyt przypadł Januszowi Korwin-Mikkemu, który uważa, że „większość uczonych mówi, że globalne ocieplenie, jeśli w ogóle istnieje, nie ma nic wspólnego z działalnością człowieka”.
  • W tym roku ruszyła czwarta edycja plebiscytu, a wśród nominowanych jest między innymi minister energii Krzysztof Tchórzewski za oznajmienie, że „Polska ma największy procent zalesienia w Europie i jako jedyne państwo zwiększyło je, a wszystkie inne zmniejszyły.

Nagrodę główną Popularyzatora Nauki 2017– za całokształt działalności – Kapituła pod przewodnictwem prof. Kleibera przyznała prof. Tadeuszowi Wibigowi z Uniwersytetu Łódzkiego. W konkursie nagrodzeni zostali również: dr hab. Andrzej Katunin, Jan Świerkowski, program „Astronarium” oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Minister Jarosław Gowin powiedział podczas gali ” …mam pełną świadomość, że to, co robi ministerstwo, to jest tylko drobne wsparcie dla o wiele szerszej i o wiele ważniejszej działalności, którą prowadzą setki czy tysiące osób takich, jak państwo: prawdziwi pasjonaci nauki, prawdziwi pasjonaci tego, żeby z wiedzą o osiągnięciach naukowych, o odkryciach naukowych dotrzeć jak najszerzej – czyli sami popularyzatorzy” – zwracając się do laureatów konkursu.

Zapraszamy do głosowania na Klimatyczną Bzdurę Roku 2017 http://www.klimatycznabzduraroku.pl/ . I mamy nadzieję, że fakt przyznania nagrody przez ministra aktualnego rządu sprawi, że ignorowanie i podważanie zmiany klimatu nie będzie już takie proste.