WWF na warszawskim Pikniku z Klimatem 2018

WWF na warszawskim Pikniku z Klimatem 2018

W niedzielę, 2 września na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się XI edycja Pikniku z Klimatem. Motywem przewodnim wydarzenia był tegoroczny Szczyt Klimatyczny Narodów Zjednoczonych, który odbędzie się w grudniu w Katowicach. Hasło Pikniku nawiązywało do poprzednich szczytów klimatycznych, które miały miejsce w Polsce: ”Poznań – Warszawa – Katowice. Od słów do dzieła.”

Piknik z Klimatem to cykliczne wydarzenie ekologiczno-kulturalne, mające na celu poprzez zabawę edukować mieszkańców Warszawy w tematyce klimatycznej. 

Każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Atelier “My kontra smog” dla wielbicieli fotografii, zawody w rozkręcaniu komputerów na czas dla majsterkowiczów, demonstracja procesów oczyszczania wody w różnych warunkach, warsztaty bezpiecznej jazdy na rowerze z prezentacją towarowego jednośladu przystosowanego na większe zakupy, warsztaty budowy domku dla owadów, porady jaką rybę wybrać na obiad czy ekologiczna kawa i przekąski dla smakoszy.

Uczestnicy Pikniku mogli poszerzyć swoją wiedzę o klimacie podczas rozmowy eksperckiej, w której wzięli udział pisarz, naukowiec, wykładowca, autor wielu książek i  artykułów na temat zmian klimatycznych, zasobów i energii – Marcin Popkiewicz oraz Specjalistka ds. Polityki Klimatyczno Energetycznej z WWF Polska – Marta Anczewska. Głównym tematem poruszanym przez specjalistów był tegoroczny Szczyt Klimatyczny w Katowicach.

Podczas Pikniku, wyświetlony został odcinek “Energia w naszych domach” jako jeden z 10 odcinków z serii “Punkt Krytyczny” dostępny do obejrzenia na tej stronie w zakładce Seria Odcinków.

Na stoisku Fundacji WWF Polska, można było dowiedzieć się jak w odpowiedzialny sposób wybierać ryby i owoce morza na obiad, aby pomóc chronić morza i oceany przed przełowieniem. Poradnik dostępny tu!

Pokazaliśmy też  jak sposób odżywiania wpływa na zmianę klimatu oraz porozmawiać z ekspertami i ekspertkami o skutkach zmiany klimatu na całym świecie.

Młodsi fani przyrody mieli okazję stworzyć kolorowe rybne witraże podczas gdy rodzice wylegiwali się w słońcu na pobliskich leżakach. Ponadto, WWF Polska zachęcała do podpisania petycji #RatujmyFoki, związanej z tegorocznymi zabójstwami tych zwierząt na polskim wybrzeżu i koniecznością wprowadzenia narzędzi minimalizujących konflikty na linii foki-rybacy.

Też możesz podpisać tę petycję klikając tu.